Japonia to kraj położony na styku płyt tektonicznych, więc można powiedzieć, że trzęsienia ziemi są tu codziennością. Ostatnio coraz więcej opinii krąży w internecie na temat zbliżającego się wielkiego trzęsienia ziemi. Niektóre przewidują, że trzęsienie wydarzy się… dzisiaj, albo jutro.

Kyodai (wielkie) jishin (trzęsienie ziemi)

Samo w sobie trzęsienie ziemi jest oczywiście niebezpieczne, ale niestety największe zagrożenie stanowią następstwa z nim związane. W pierwszej kolejności nasze domy to jedna wielka śmiercionośna pułapka.

11 marca 2011 miało miejsce Tohoku jishin czyli trzęsienie ziemi w Tohoku. Jest to największe zarejestrowane trzęsienie ziemi w Japonii, po którym wystąpiło tsunami oraz uszkodzenie elektrowni atomowej w Fukushimie.

Do tej pory nie uporano się ze sprzątnięciem niektórych terenów. O Fukushimie także co jakiś czas wychodzą nowe wiadomości – szczególnie o odpadach. Minęło dziewięć lat, jednak nadal mało osób wróciło do domów.

Wizualizacja trzęsień ziemi przed i po 11 marca 2011 roku

Co nam grozi przy wielkim trzęsieniu?

  • Mogą przytrzasnąć nas meble, lub zrobić nam krzywdę spadające przedmioty
  • Meble mogą zablokować nam drogę ucieczki
  • Panikujący ludzie szczególnie w dużej grupie
  • Wybuchy gazu, pożary
  • Tsunami

Oczywiście jest wiele, wiele następstw, o których nawet nie zdołamy pomyśleć. Jednak warto wiedzieć mniej więcej czego możemy się spodziewać, żeby ochronić życie swoje i bliskich.

Alarm, którego nikt nie chce usłyszeć

Zbiór alarmów, które ostrzegą nas o trzęsieniu ziemi w Japonii:

Trzęsienie ziemi… dzisiaj?

Przed dużym trzęsieniem ziemi występuje wiele małych. W ostatnich dniach miały miejsce, aż dwa dosyć duże trzęsienia w rejonie Chiby. Przed każdym z nich otrzymaliśmy alarm na komórkę. Dwa dni z rzędu taki alarm sam w sobie potrafi doprowadzić do zawału serca.

4 maja o 22

Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

6 maja o 1 w nocy

Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: www.jma.go.jp

Ruchy sejsmiczne na żywo można oglądać tutaj

Niektóre osoby twierdzą, że bardzo prawdopodobne jest wystąpienie trzęsienie w 2020 czy 2021. Chociaż większe prawdopodobieństwo, że jednak będzie to w 2021 roku.

Oby jednak się mylili…

Tutaj przepowiednia, żemoże być trzęsienie 7 maja rano

Trzęsienie ziemi 11 maja?

I tutaj trochę z przymrużeniem oka. W 2015 na okładce magazynu The Guardian pojawiły się dwie daty. Jedna z tych dat to 11.3 – czyli 11 marca, druga to 11.5. Niektórzy twierdzą, że to może być przepowiednia następnego dużego trzęsienia ziemi.

Obraz zawierający grupa, zdjęcie, pozujący, pęk

Opis wygenerowany automatycznie
Okładka The Guardian z 2015 roku
明日5月11日、日本に大地震が起きる!?エコノミスト誌の予言とは ...

Przepowiednia ta jednak nie sprawdziła się w roku 2015.

Czy można wyczuć zbliżające się trzęsienie?

O zbliżającym się trzęsieniu mogą ostrzec nas chmury, śpiewające ptaki, czy też ich brak. Jednak ludzie też mogą przewidywać trzęsienie.

Zdarzyło mi się to osobiście. Często na zmiany pogody czy ciśnienia dostaję tzw. aury migrenowej (u mnie głównie zaburzenia widzenia). Raz dostałam aury i myślałam oczywiście, że to na zmianę pogody. Zazwyczaj taki atak trwa u mnie 30 min – godzinę. Po kilku minutach zatrzęsła się ziemia. Po samym trzęsieniu miałam aurę około minuty i mi całkowicie minęła. Bez bólu głowy.

Zupełnie nie rozumiałam co się stało, jednak po przeczytaniu kilku artykułów okazało się, że faktycznie człowiek też może reagować na zbliżające się trzęsienie. Jednak bardzo trudno powiązać objawy z trzęsieniem ziemi.

Do wymienianych objawów należą między innymi zachwiania nastroju, zawroty głowy czy bole głowy.

Serial przepowiadający przyszłość?

W grudniu 2019 roku stacja NHK wypuściła mini-serial pokazujący sytuację w stacji telewizyjnej po wielkim trzęsieniu ziemi w Tokio. Jest to dosyć przerażająca pozycja biorąc pod uwagę, że to się może wydarzyć naprawdę. Równie dobrze w sumie można go nazwać symulacją trzęsienia.

Serial można znaleźć w internecie pod nazwą „Parallel Tokyo”.

Obraz zawierający scena, mężczyzna, stojące, ciemny

Opis wygenerowany automatycznie

A skoro o symulacji trzęsienia mowa…

Samych symulacji trzęsień jest bardzo dużo. Ostatnio telewizje jak i osoby prywatne wypuszczają coraz to nowe symulacje różnych trzęsień.

Wystarczy na youtube wpisać 地震 シミュレーション (jishin shimyure-shon) jeżeli chcielibyście pooglądać. Czasami do takich symulacji dołączają filmik opowiadający historię rodziny.

Co możemy zrobić teraz?

Przede wszystkim zobaczyć gdzie są miejsca, gdzie można się ewakuować. Najczęściej to są szkoły i parki. Warto też przejść się do tych miejsc różnymi drogami, żeby nie szukać ich po raz pierwszy w panice.

Warto zabezpieczyć meble, żeby się nie przewróciły.

I wyposażyć się też w plecak z rzeczami potrzebnymi w razie ewakuacji. W wielu japońskich sklepach sprzedają nawet gotowe zestawy!

   

Przede wszystkim potrzebujemy latarki i radia. Sprzedają nawet latarki z radiem i wbudowaną ładowarką do telefonu. Można je ładować ręcznie, ale mają także i panel słoneczny.

W przypadku dużego trzęsienia bardzo możliwe, że nie będzie ani gazu ani elektroniki, dlatego warto kupić przenośną kuchenkę na butle gazowe.

Także nie będzie wody, więc nakładki na toaletę mogą być przydatne.

Oczywiście bez jedzenia się nie obędzie. Wśród dostępnej żywności możemy dostać na przykład chleb w puszce czy jedzenie w torebce, które damy radę zjeść przy użyciu jedynie wody. Jedzenie to ma zazwyczaj przydatność około 5 lat.

Nawet można dostać wodę z data ważności 5 lat.

Warto zaopatrzyć się także w mokre chusteczki do wycierania ciała. Ostatnio coraz częściej można spotkać też suche szampony. Niektórzy kupują też namioty i śpiwory, żeby mieć gdzie i w czym spać.

Nie znamy dnia, ani godziny..

Mieszkając w Japonii trzeba mieć niestety na uwadze niebezpieczeństwo wystąpienia dużego trzęsienia ziemi. Nie mamy systemu, który by przewidział zbliżającego się ryzyko w większym odstępie czasu. Alarm, który nas powiadamia najczęściej zaczyna dzwonić razem z trzęsieniem, czasem może na kilka sekund przed.

Warto ustalić scenariusz co robić w razie trzęsienia ziemi z najmniejszymi szczegółami. Dzięki temu nie będziemy musieli myśleć w panice co często niestety nie wychodzi na dobre. Im bardziej się do tego przygotujemy tym mniej będziemy zaskoczeni i przerażeni gdy do trzęsienia dojdzie.

Miejmy tylko nadzieję, że chociaż na razie natura nas oszczędzi.

Wystarczy nam problem z wirusem.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Wielkie trzęsienie ziemi w Japonii już niedługo? […]

[…] coraz więcej mówi się na temat zbliżającego się wielkiego trzęsienia ziemi w Japonii. Praktycznie co tydzień pojawiają się nowe doniesienia o coraz to większych ruchach […]