W czasie kiedy mamy pandemię, na całym świecie rząd w Japonii postanowił skupić się też na uchwaleniu projektu Super City w maju, a w styczniu na uchwaleniu projektu Moonshot R&D.

Chociaż wszystko brzmi jak jedna wielka teoria spiskowa to są projekty rządowe. Obydwa zostały też uchwalone.
Super City

Tutaj inny filmik ze strony rządowej.

W odpowiedzi na problem starzejącego się społeczeństwa powstał projekt Super City i został on uchwalony 27 maja 2020 roku. W innych krajach powstawały podobne projekty pod nazwą „Smart city” (między innymi w Vancouver w Kanadzie projekt realizowało Google).

Cały projekt opiera się o „Big data”. Do tej pory nasze informacje były przetrzymywane przez różne instytucje. Big data ma być zbiorem, gdzie informacje z różnych miejsc będą gromadzone razem.

Inaczej mówiąc nasz profil z urzędu będzie połączony z danymi medycznymi, naszym portfelem i każdym innym miejscem gdzie zostawiamy dane. Czyli nasz lekarz będzie wiedział, że nie przestrzegamy diety, ponieważ będzie wiedział co kupiliśmy (pół żartem pół serio).

Cele projektu


  #1 Wizyta u lekarza oraz dostarczenie leków online
  #2 Nauczanie online
  #3 Automatyczny transport i dostarczanie przesyłek przez drony
  #4 Cashless – transakcje bezgotówkowe
  #5 Jednorazowe wprowadzenie danych w urzędzie
  #6 Optymalne zarządzanie energią, wodą, kanalizacją i recyklingiem

PDF projektu po angielsku.

Problemy

Pierwszym problemem jest fakt, że ten projekt został wprowadzony w życie bez wiedzy obywateli. W telewizji, mediach nic o posiedzeniach nie było wiadomo i w zasadzie trzeba było dużo się naszukać, żeby znaleźć świeże informacje. Po angielsku także trzeba się naszukać i też zazwyczaj są to informacje sprzed miesięcy, a nawet lat.

Drugim najważniejszym problemem jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jak na razie rząd nie ma pomysłu na rozwiązanie ochrony danych oraz co zrobić kiedy nie będziemy chcieli do systemu się dołączyć. Na chwilę obecną rząd jest w stanie udostępnić nasze dane do Big Data bez naszej zgody. Rozmowy są w toku, ale co z nich wyniknie?

Więcej w podsumowaniu.

Woven City – Toyota

Toyota zamierza w 2021 roku zacząć budowę Woven City niedaleko Fuji.

Osoby, które interesują się teoriami spiskowymi na pewno zauważą pewne symbole w samej prezentacji. Ciekawe czy to żart?

Jako, że z obecnym prawem Toyota nie mogła zacząć budowy, możliwe, że przyspieszanie projektu Super City przez rząd miało związek z Woven City.

Moonshot

Sam termin „moonshot” odnosi się do projektu Apollo 11z 1969 roku kiedy po raz pierwszy ludzie wylądowali na księżycu. Firma Google X realizuje projekty „moonshot” w swoim laboratorium. Wg Google to są projekty, które z wykorzystaniem nowoczesnej technologii rozwiązują „duże” problemy.

Tutaj możecie przeczytać o moonshotach Google (aka X, aka Alphabet). Bardzo ciekawe w zestawieniu z wyżej opisanym Super City. Astro Teller CEO X osobiście wyraził też swoją opinię na temat japońskiego Moonshot.

Japoński projekt Moonshot został oficjalnie zatwierdzony 23 stycznia 2020 roku.

Cele Moonshot


  Cel #1
  Do 2050 roku stworzenie społeczeństwa, w którym ludzie mogą być wolni od limitów ciała, mózgu, przestrzeni.

  Cel #2
  Do 2050 roku stworzenie ultra-szybkiego systemu przewidywania i zapobiegania chorobom.

  Cel #3
  Do 2050 roku stworzenie robotów AI, które będą się uczyły, będą w stanie przystosować się do otoczenia, będą rozwijały swoją inteligencję i będą funkcjonowały na równi z ludźmi.

  Cel #4
  Do 2050 roku realizacja odnawialnego obiegu zasobów, żeby uratować środowisko globalne.

  Cel #5
  Do 2050 roku stworzenie przemysłu, który umożliwi wykorzystanie nieużytych zasobów biologicznych na odnawialne globalne dostawy żywności.

  Cel #6
  Do 2050 roku realizacja uniwersalnego komputera kwantowego, który zrewolucjonizuje gospodarkę, przemysł i bezpieczeństwo.

PDF projektu Moonshot po angielsku.

Założenia Moonshot

Ludzie żyjący w wirtualnej rzeczywistości.

Większość z nas myśli, że to odległa rzeczywistość. Niestety nic bardziej mylnego. Chipowanie ludzi jest dostępną technologią, a także już trwają badania nad podłączeniem mózgu do komputera.

W założeniu Moonshot będziemy mieli swój avatar i nie będziemy musieli się ruszać z domu, żeby pojechać na wycieczkę, czy żeby z kimś się spotkać. Pracę za nas będą wykonywać roboty, którymi mamy zdalnie sterować. Ale kto wie, skoro mamy rozwinąć AI do tego stopnia, że będzie inteligentna?

Starzejące się społeczeństwo

Dzięki wczesnemu wykrywaniu będziemy żyć dłuzej, a dzięki podłączeniu mózgu do systemu będziemy mogli pracować równie długo.

A skąd pieniądze?

Rząd ma płacić równą kwotę każdemu obywatelowi.

Natura

Ratowanie naszego środowiska i zapobieganie globalnego ociepleniu jest zdecydowanie problemem, na którym warto się skupić. Czy nie ma jednak innych metod niż pozbycie się człowieka z planety?

Wirtualny komunizm? Matrix? Nazwijcie jak chcecie, ale jest to projekt rządowy, a nie scenariusz nowego filmu Sci-fi.
Moonshot International Symposium

W grudniu 2019 roku w Tokio miało miejsce międzynarodowe sympozjum projektu Moonshot. Całe sympozjum trwa 8 godzin, ale na kanale projektu można znaleźć streszczenia.

W sympozjum poruszane są różne problemy i zagadnienia. Między innymi dlaczego powstał projekt Moonshot?

Czy Moonshot ma za zadanie uratować GDP Japonii, które stoi w miejscu od lat?

GDP Japonii dzięki projektowi Moonshot poszybuję w górę?

Czy ma przegonić Chiny i Amerykę w zgłoszonych patentach dotyczących AI?

Zgłoszone patenty AI w 2017 roku: USA 5,7K, Chiny 6,8K, Japonia 0,5K

Tak nawiasem mówiąc z ust mówiącego padają słowa “Amerykańskie DNA różni się od Japońskiego. Japońskie jest bardziej zbliżone do Azjatyckiego”.

Na sympozjum przedstawiają także robota, który wykonuje ruchy kompatybilne ze sterującym go człowiekiem.

Można z nim wymienić uścisk ręki…

Czy Japonia da radę?

Japonia ma nalepioną plakietkę wysoko rozwiniętego technologicznie kraju, wręcz szeroko zrobotyzowanego. Ciekawe skąd się wziął taki stereotyp? Zwłaszcza, że Japończycy nie przepadają za zmianami.

Japonia to kraj, w którym nadal przeważa gotówka. Jak zamierzają wprowadzić od razu płatności bezgotówkowe? Nie mówiąc już o tym, że wg projektu SmartCity ma się tym zająć PayPay (współpraca między Softbank, a Yahoo! Japan). Na samym początku działalność PayPay z powodu błędu wielu użytkowników kart kredytowych ucierpiało finansowo.

Paypay to nie jedyna aplikacja do płatności mobilnych, która nie zadbała o bezpieczeństwo danych przed wypuszczeniem na rynek. 7Pay to kolejny niewypał, ale w przeciwieństwie do PayPay aplikacja została trwale usunięta. Dlaczego PayPay nadal jest na rynku, skoro ewidentnie ma problemy z bezpieczeństwem? Tego nikt nie wie.

IT w Japonii także nie stoi na wysokim poziomie. Mało kto ma tutaj komputer przez co dużo informatyków zaczyna swoją karierę po przyjęciu do firmy. Często natrafiam na ogłoszenia, że nie trzeba umieć nawet włączać komputera – wszystkiego nauczą po rozpoczęciu pracy.

Z przykładów z życia – miałam znajomego programistę, który chciał kupić komputer z 500MB RAM. I to jeszcze używany…

Krzywo wycięte reklamy w metrze, strony internetowe rodem z 2008 roku – to tu norma. Dla osoby z jakimkolwiek wyczuciem estetyki jest to codzienny, mały koszmar (ale też i pole dla osób znających się na rzeczy).

Papierkowa robota i wysyłanie maili faksem. Faks tu nadal żyje i ma się dobrze. Jest to jedna z najpopularniejszych metod wysyłania plików tekstowych. Załącznik w mailu? Zapomnijcie… Faks jest na tyle popularny, że istnieją serwisy, które zmieniają maile na faks.

Brak nowoczesnych technologii oraz nadal prehistoryczne myślenie dużej części Japończyków nie wróży niczego w odniesieniu do tak dużego przedsięwzięcia. Teraz jedyne co możemy to czekać na rozwój wydarzeń.

Co sądzicie o takiej przyszłości? Czy Japonii uda się wdrożyć te projekty w życie?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Matrix w wykonaniu Japońskiego Rządu? Super City i Moonshot […]