Poprzednio pisałam o dramach oraz filmach dotyczących prześladowania w japońskiej szkole. Tym razem mam nadzieję przybliżyć temat prześladowania (mobbingu) w pracy oraz inne problemy społeczne i nie tylko na przykładzie dram (seriali) japońskich.

1. Saka no tochu no Ie (2019)

Wychowanie dziecka nie zawsze jest usłane różami. Wie o tym każda matka. A jeśli do tego dochodzą oczekiwania społeczne? Drama opowiada o kobiecie, która bierze udział w rozprawie kobiety skazanej za zabicie swojego dziecka. Ponieważ sama jest matką małej córeczki i po pewnym czasie sprawa oskarżonej zaczyna być jej bliższa niż by się mogła spodziewać.

Bardzo ciekawie i głęboko pokazana postać głównej bohaterki oraz ciekawe historie drugoplanowe. Sam tytuł jest mocny i dosyć odważny jak na kino japońskie. Zdecydowanie serial godny polecenia!

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

2. Namae o nakushita megami (2011)

Historia zaczyna się kiedy Yuko akurat w czasie gdy z mężem kupili mieszkanie nagle traci pracę. Po rozmowie z mężem postanawia, że na razie nie będzie szukać nowej pracy i poświęci czas dla domu oraz ich kilkuletniemu synkowi.

Pierwszego dnia kiedy odprowadza syna do przedszkola zostaje zaproszona na herbatkę z innymi mamami. Dzięki temu dostaje się do grupy mamatomo, (mama tomodachi – czyli koleżanki mamy) gdzie każda z mam ma swoje problemy oraz często niemoralne sposoby na radzenie sobie z nimi.

Między innymi jedna z mam doprowadza do prześladowań między dziećmi w przedszkolu.

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

3. Nakanai to kimeta hi (2010)

Dosyć stara drama, często opisywana jako LIFE w biurze.

Miki rozpoczyna pracę w biurze. W trakcie szkolenia zaprzyjaźnia się z Mariką. Trafia jednak do innego wydziału niż Marika. Od samego początku w wydziale panuje nerwowa atmosfera. Jednak szystko zaczyna się kiedy osoba przydzielona do nauczania Miki popełnia błąd i wysyła przez przypadek tajne dane firmy. Winę zrzuca na nową pracownicę. Czy Miki przeprosi za coś czego nie zrobiła?

I do czego zdolni są ludzie, żeby dostać to czego chcą?

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

4. Himawari to koinu no nanokakan (2012)

Jak są traktowane zwierzęta w Japonii? Film opowiada historię z dwóch pozycji  – psa Himawari, który przez zrządzenie losu został bez domu. I człowieka, który pracuje w schronisku państwowym oraz jego rodziny.

Psy w schronisku można przetrzymywać tylko 7 dni. Jeżeli do tej pory nikt ich nie weźmie są usypiane. Czy Himawari uda się znaleźć nową rodzinę w ciągu 7 dni?

Film można obejrzeć TUTAJ PO POLSKU.

5. Kabukicho Love Hotel (2014)

Główny bohater Toru jest menadżerem Love Hotelu. Mieszka razem z dziewczyną, która jest aspirującym muzykiem. Jednak, żeby zaistnieć w świecie muzyki dziewczyna musi się zgodzić na… I tak trafia do tego samego hotelu gdzie pracuje Toru. Świat niedostępny dla wielu to w Love Hotelu norma. Jakie inne sekrety skrywają się w pokojach hotelu na Shinjuku?

Film można obejrzeć TUTAJ.

Dalej jest już trochę lżej.

6. Watashi, teiji de kaerimasu (2018)

Opowiada o Yui, która w związku ze swoim postanowieniem nie pracuje po godzinach. Jak wiadomo Japonia to kraj gdzie praca po godzinach jest głęboko zakorzeniona w kulturze. Jak Yui postrzegają współpracownicy? I dlaczego postanowiła nie zostawać w biurze po godzinach pracy (teiji)?

Nie jest to ciężka drama, ale pokazuje często dyskusyjną część japońskiej kultury w ciekawy sposób. Jest to także ciekawa pozycja także dla osób interesujących się Web Designem, czy pracą grafika lub informatyka.

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

7. Harassment Game (2018)

Kto tu nie słyszał o słynnych sekuhara i pawahara? Jak nie słyszeliście to polecam obejrzeć tą dramę.

Drama skupia się na wydziale w firmie, który przyjmuje skargi i zażalenia i próbuje pokojowo rozwiązać konflikty. Często skargi te mają do czynienia właśnie ze słowem harassment np. traktowanie gorzej, bo jest się kobietą?

Drama ciekawie pokazuje różne problemy międzyludzkie w biurze oraz ogólne relacje między ludźmi o różnych pozycjach. Czasami jednak polemizowałabym ze sposobem rozwiązania tych konfliktów.

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

8. HOPE: Kitai Zero no Shinnyu Shain

Marzeniem Ayumu było zostać profesjonalnym graczem GO. Niestety nie udaje mu się i z roku na rok oblewa testy. Za namową matki i dzięki kontaktom w biurze dostaje posadę stażysty w dużej i znanej firmie. Jak poradzi sobie bez wykształcenia i bez odpowiedniej motywacji?

Drama skupia się na konfliktach oraz codziennym funkcjonowaniu w biurze. Co to znaczy pracować i należeć do „społeczeństwa”?

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

9. Nagi no Oitoma (2019)

Na sam koniec coś o wiele lżejszego, nawet humorystycznego. Tytułowa Nagi mieszka w Tokio i pracuje w biurze. Ma też chłopaka, popularnego, osiągającego sukcesy współpracownika.

Nagi ma jednak jeden problem. Problem nazywa się „kuuki wo yomu” czyli czytanie powietrza. Inaczej mówiąc dostosowywanie się do atmosfery oraz dostosowywanie swojego zdania do zdań innych. Nagi jest szczególnie mało asertywna. Jednak kiedy słyszy co o niej mówi jej chłopak nie wytrzymuje. Rezygnuje z pracy, wyprowadza się z mieszkania i pozbywa się wszystkich swoich rzeczy. Zaczyna życie od nowa! Do czasu kiedy na swojej drodze znowu napotyka byłego… Czy Nagi da radę się zmienić?

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

Oglądaliście którąś z tych pozycji? A może znacie inne o podobnej tematyce?

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz lub gwiazdkę 😉

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments