Temat prześladowana i dyskryminacji (ijime oraz sabetsu) jest bardzo popularnym tematem także i w samej Japonii. Istnieje całe mnóstwo dram (japońskich seriali) oraz filmów, które go poruszają.

W zasadzie jest na tyle popularny, że poruszany jest w wielu pozycjach, które teoretycznie nie mają z temat nic wspólnego. Między innymi w wielu komediach czy romansach.

Jednymi z popularniejszych japońskich dram są Hanazakari no kimitachi e, Hana Yori Dango i Nobuta wo produce. Jak się bliżej im przyjrzeć wszystkie poruszają problem prześladowania czy dyskryminacji.

A skoro o dramach szkolnych mowa…

LIFE (2007)

Flagowy tytuł o prześladowaniach w szkole.  

Historia zaczyna się kiedy Ayumu postanawia zdawać do tego samego liceum co jej koleżanka Shi-chan. Jest to wymarzone liceum Shi-chan, do którego trudno się dostać. Jako, że Ayumu nie uczy się tak dobrze jak Shi-chan, dziewczyny spotykają się na wspólne uczenie.

Jednak to Ayumu się dostaje do liceum, a Shi-chan nie. Shi-chan odrzuca przyjaźń Ayumu i rzuca się z dachu budynku szkoły.

Ayumu nękana wyrzutami sumienia rozpoczyna naukę w nowej szkole. I tu zaczyna się cała historia.

Ayumu zagaduje Mana – przywódczyni grupy „popularnych” dziewczyn. I tak Ayumu trafia do grupy. Jednak zamiast przytakiwać i być na zawołanie Many komentuje koleżankę, której „Mana nie lubi” i odzywa się do dziewczyny, którą Mana kazała traktować jak powietrze. Po pewnym czasie sama zaczyna być obiektem prześladowań.

Drama porusza problem nie tylko prześladowań i przyjaźni, ale także i problemów w domu oraz relacji między dorosłymi.

Dramę można obejrzeć TUTAJ.Limit (2013)

Jeśli mówimy o LIFE, nie możemy pominąć LIMIT. Manga, na podstawie której powstały oba seriale narysowała ta sama mangaka Keiko Suenobu. Jeżeli interesują Was tego typu pozycje, w Polsce jest wydana manga autorki – Vitamin.

Bohaterka Limit jak i LIFE należy do popularnej grupy dziewczyn w klasie. Akcja zaczyna się kiedy wszyscy jadą na szkolną wycieczkę. Jednak po drodze z powodu przepracowania kierowcy nie dość, że zbaczają z planowanej trasy to dochodzi do wypadku.

W wypadku giną prawie wszyscy poza piątką uczniów.

Przez to, że autokar zboczył z kursu wszyscy szukają ich w zupełnie innym miejscu. Ocaleni zmuszeni są więc przeżyć samodzielnie w lesie czekając na ratunek.

Gromadka ocalonych „dziwnym trafem” to dosyć typowe charaktery w japońskiej popkulturze. Mamy prześladowaną dziewczynę, oraz oczywiście członkinię popularnej grupy, która bez swojej przywódczyni nie ma własnego zdania, cichą, szarą myszkę, mądrą okularnicę i tak można przypisać w zasadzie każdego bohatera. Co wyniknie z takiej mieszanki?

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

Kizu darake no akuma (2017)

Film znany jest również pod tytułem The badly-bruised devil.

Licealistka Mai przenosi się z Tokio na wieś i zaczyna chodzić tam do szkoły. Okazuje się, że jest w tej samej klasie co Shino, dziewczyna, która była prześladowana w gimnazjum przez grupę, do której należała Mai. Shino postanawia pokazać co znaczy być prześladowanym i ustawia klasę przeciwko Mai.

Film dostępny na platformie NETFLIX.

35-sai no koukousei (2013)

Drama o 35-latce, która zaczęła chodzić razem z innymi uczniami do liceum. Owa 35-latka przeciwstawia się różnym niedoskonałościami w systemie szkolnym. Między innymi właśnie prześladowania.

3 nen A gumi (2019)

10 dni przed zakończeniem roku nauczyciel zbiera uczniów w klasie i obwieszcza im, że od teraz są zakładnikami. Uczniowie nie mogą wyjść dopóki nie wyjaśnią dlaczego koleżanka z klasy Reina popełniła samobójstwo.

Drama napakowana zwrotami akcji i emocjami.

Dramę można obejrzeć TUTAJ PO ANGIELSKU | TUTAJ PO POLSKU

Taisetsu na koto wa subete kimi wa oshiete kureta (2011)

Natsumi Uemura i Shuji Kashiwagi to para nauczycieli z tej samej szkoły, którzy zamierzają się pobrać. Jednak pewnego dnia Shuji budzi się u boku swojej uczennicy. Okazuje się, że dziewczyna zrobiła zdjęcie i manipuluje nim Natsumi i Shujiego. Uczennica ma problemy, ale czy usprawiedliwia to ją przed zepsuciem związku ulubionych przez wszystkich nauczycieli?

Dramę można obejrzeć TUTAJ.

Switched (2018)

Nie do końca skupia się na samym prześladowaniu, ale jest zdecydowanie wartą do obejrzenia pozycją w kontekście przyczyn prześladowania.

Dwie dziewczyny zamieniają się ciałem, kiedy jedna z nich rzuca się z dachu budynku – jedna z nich jest atrakcyjna i popularna, druga to niepewna siebie, zakrywająca twarz „brzydula”. Okazuje się, że wygląd szedł niestety w parze z charakterem.

Drama dostępna na platformie NETFLIX.

Mars (2016)

Drama jest na podstawie mangi o tym samym tytule. Manga jest wydana w Polsce i zdecydowanie warta polecenia.

Niestety drama nie pokrywa całego tematu mangi, ale pominięcie tego tytułu przy omawianiu prześladowań i problemów na podłożu psychologicznym to zdecydowany faux-pas.  

Historia opowiada o Kirze i Rei, dwóch osobach z zupełnie różnych światów. Kira to cicha, wrażliwa artystka. Rei to wybuchowy charakter jeżdżący na równie wybuchowym motorze. Obydwoje mają ciemną przeszłość, jednak dzięki wzajemnemu oparciu udaje im się problemy przezwyciężyć.

Film można obejrzeć TUTAJ.

Dramę można obejrzeć TUTAJ.
Na koniec

Oglądaliście, któreś z tych tytułów? Jeżeli tak to co o nich sądzicie?

A może znacie inny, który można dodać do listy?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments